BAT, VooDoo RPA ile Süreçlerini Yeniden Şekillendiriyor!

by Burak Koçak
7 ay ago
108 Views

Müşteri:

BAT (BRITISH AMERICAN TOBACCO)

Bölge:

ANKARA, TÜRKİYE

Sektör:

TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ
BAT Türkiye

Yenilikçi otomasyon çözümleri ile birlikte VooDoo RPA, her sektörden şirketin dijital dönüşümüne katkıda bulunmaya devam ediyor.

Tüm dünyada tütün ve tütün ürünleri sektöründeki lider şirketlerden biri olan BAT, en yenilikçi otomasyon çözümlerimiz ile iş süreçlerini büyük bir başarıyla dönüştürmekte ve bu alandaki liderliğini daha da güçlendirmektedir.

BAT İçin Neler mi Yaptık?

1 Robot

Kullanıma sunulan 1 adet VooDoo robotu.

4 Ana Süreç

Şu ana kadar 4 ana süreç geliştirildi.

%100'den Fazla Başarı Oranı

Tüm süreçlerde %100 başarı oranı sağlanmıştır.

Zaman Tasarrufu

Tüm süreçler için aylık toplam 50+ saat tasarruf sağlandı.

4 Çalışana Eğitimi

VooDoo RPA eğitimi alan 4 çalışan robotu aktif bir şekilde kullanabiliyorlar.

BAT Hangi Süreçleri Otomatikleştirdi?

PosSwipe Süreci:

 • Bu süreç sayesinde BAT, kendi müşterilerinin fatura mahsup işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Müşteriler, BAT’ten aldıkları ürünlerin karşılığında ödemeleri gereken borçlarla karşı karşıyadır. Bu borçları, Ziraat, Garanti, İş Bankası, QNB, Akbank gibi altı farklı banka aracılığıyla tamamen veya kısmen ödeme imkanına sahiptirler. Bu mahsup işlemi, bir robot tarafından tamamen otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

 • Robot, mahsup işlemlerine başlamadan önce, hangi müşteri adına hangi bankadan ne kadar mahsup işlemi yapılacağını, başka bir sistem tarafından otomatik olarak üretilen bir Excel dosyası üzerinden öğrenmektedir.

 • Bu işlemin ardından mahsup dosyalarını oluşturmak için gerekli IVF (İleri Vadeli Faturalar) listesi veya unvan listesi gibi belgeler, bankalar veya müşteriler tarafından sağlanan çeşitli kaynaklardan temin edilmektedir.
 • Tüm bu işlemlerin ardından mahsup dosyaları artık hazır hâle gelir ve bankaların sistemlerine yüklenmesi için üç farklı yöntem kullanılabilir: FTP sunucusu, bankanın web uygulaması veya banka tarafından sunulan web servis aracılığıyla.

 • Mahsup işlemleri tamamlandıktan sonra sonuçların çıkmasını beklemek ve kontrol etmek gereklidir. Robot, mahsup işlemleri tamamlandıktan sonra, bankaya bağlı olarak değişen farklı sistemler üzerinden her 5 dakikada bir sonuç raporlarını kontrol etmektedir.

 • Süreç tamamlandıktan sonra robot bir rapor oluşturur ve gönderir. Bu rapor sayesinde yetkili kişi, günlük işlemlerin durumunu görebilir.

Tütün Gümrükleme Süreci:

 • İthal edilen tütünler, üretim ihtiyacına göre gruplandırılır ve ardından 3 aylık bir zaman planıyla kontrol edilerek gümrüklenir. Bu işlem, SAP üzerinden indirilen Excel dosyalarının filtrelenmesi, mevcut Excel dosyasının belirli kurallara göre işlenmesi ve raporlanması sürecini içerir.

 • Robot, SAP üzerinde birçok modülü kullanarak çeşitli raporlar oluşturur. Bu raporlar daha sonra analiz edilir ve düzenlenir, böylece süreç çıktıları üretilmiş olur.

 • Süreç tamamlandığında kullanıcıya raporun hazırlandığı bilgisi iletilir.

IMS Rapor İşleme ve Yükleme:

 • BI Rapor aracı üzerinden indirilen Excel rapor dosyası içindeki çalışma sayfaları ayrıştırılıp yeni Excellere dönüştürüldükten sonra Microsoft Azure üzerindeki ilgili paylaşım klasörüne belirli bir formatta isimlendirilerek yüklenir.

 • BAT sisteminden yüksek boyutlu bir dosya elde edilir.

 • Bu dosya üzerinde analiz ve parçalama işlemleri yapıldıktan sonra elde edilen dosyalar “Microsoft Azure Stroge Explorer” uygulamasına yüklenir.

Malzeme Stok Takip Süreci:

 • Stok takibi için, BAT distribütörlerinin envanterinde kalan son ürünlerin takibinin yapıldığı süreçtir.

VooDoo RPA

VooDoo RPA, yerli bir RPA şirketi olarak Türkiye’de tütün ve tütün ürünleri sektörü dâhil birçok sektöre hizmet sunmaktadır. Sürekli olarak gelişen yenilikçi çözümlerimizle, her ölçekteki sektörün dijital dönüşümüne katkıda bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

VooDoo RPA İletişim

Eğer siz de süreçlerinize Robotik Süreç Otomasyonu teknolojisini dahil etmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Merkez Ofisi Adresi: Elmar Towers, Konutkent Mahallesi, 3028. Cadde, E Blok Kat: 1 06810 Çankaya / Ankara

E-posta adresimiz: info@onezeroi.com

Telefon numaramız: +90 312 265 06 65