Dijital Dönüşümde Robotik Süreç Otomasyonunun Rolü - Voodoo RPA

by Gul Yuksel
3 sene ago
489 Views

Büyükten küçüğe bütün şirketler dijital dönüşümün bir ucundan tutmaya çalışıyor ama büyük şirketler için durum sosyal medya hesabı açmanın daha ötesinde. Yeri geliyor milyonlarca veriyi yönetmek zorunda kalabiliyorlar. Ve bu işlemleri ne kadar hızlı yaparlarsa rekabette o kadar öne geçiyorlar.

Dünyada RPA dijital dönüşümde oldukça bilinen bir araç olmasına rağmen, Türkiye’de daha çok alanında uzman yazılımcıların bildiği gizli bir sihirli değnek gibi. “Dijital dönüşüm” iş dünyasında sıkça konuşulan trend bir konu olsa da bunun en önemli araçlarından biri olan RPA adeta teknik uzmanların alet çantasına sıkışmış durumda.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Genel olarak, işletme süreçlerini gerçekleştirirken dijital araçlar kullanmaya başlaması ile başlar dijital dönüşüm. Bunlardan ilki genelde pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde sosyal medyanın kullanılması olur. Dijital araçların kullanmaya başlanması ile iş yapış şekillerinde değişim ve gelişim göstermesinin önü açılır. Daha önce zaman ve maliyet sıkıntısı nedeniyle verilemeyen hizmetler hem sadık hem de potansiyel müşterileri memnun etmeye başlar. Üretim ve nakliyat aşamalarındaki sıkıntıların engellenmesinde, raporlamaların daha sağlıklı ve düzenli yapılabilmesinde büyük atılımlar gerçekleşir.

Dijital dönüşümün bir diğer güzel yanı da şirketinize ve elemanlarınıza göre şekil alıyor olmasıdır. Her altyapıya, yetenek seviyesine, işletme hedeflerine uygun dijital çözümler bulmak mümkün oldu.

Robotik Süreç Otomasyonu nedir?

Dijital dönüşümün en önemli araçlarından biri haline gelen robotik süreç otomasyonu, sizin süreçlerinize göre şekil alan dijital teknolojilere en güzel örneklerden biri. Tekrarlanan ve belirli bir kural çerçevesinde ilerleyen her türlü sürecin otomatik bir şekilde “bot” dediğimiz sanal robotlara yaptırılmasına robotik süreç otomasyonu diyoruz. Kısaca RPA olarak adlandırılan bu araç hakkında daha detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

RPA aracının kullanım alanları sınırsız. Kendini tekrarlayan ve bir kural çerçevesinde ilerleyen her şey robotlar tarafından yapılabilir. Bu da RPA’yı sektörden ve departmandan bağımsız, esnek ve güçlü bir araç haline getiriyor. RPA ile yapılabilecekler hayal gücünüz ile sınırlı ve süreçlerinizi de aynı şekilde ivmelendirerek güçlendiriyor.

Bu da yetmezmiş gibi, RPA ile entegre olarak kullanılabilir yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri ile sıradan bir süreçte hayal edemeyeceğiniz sonuçlar alabiliyorsunuz.

Robotik süreç otomasyonuyla dijital dönüşümün arasındaki ilişki

Robotik süreç otomasyonunun şirketinize kazandıracaklarını tam olarak hesaplamak zor. Bu genellikle sürecinizin belirlenmiş olup olmamasına, şirketinizin iş yapış şekline, uyguladığınız departmana, sektörünüze ve bunun gibi birçok etmene göre değişebilir. Fakat sağlıklı bir şekilde uygulandığında şirketinizde yeni bir devir açacağını da tahmin etmek zor değil.

RPA uygulanmaya başlandığında hemen olumlu sonuçlarını görmeye başlarsınız. Bu nedenle ilk bakışta kısa vadede sonuçlar veren bir araç gibi algılanması doğal. Ama asıl farkı faydaların kümülatif şekilde görülmeye başlandığında anlayacağınızı da belirtmek isteriz. Ne kadar çok sürecinizi robotlar ile otomatikleştirirseniz, RPA’nın dijital dönüşüm planlarınızda da bir çok adımın katalizörü olduğunu fark edeceksiniz.