Sanal Robotları Kullanarak Asgari Ücret Artışlarına Karşı İşletmenizi Güçlendirin - Voodoo RPA

by Gul Yuksel
1 sene ago
291 Views

Sanal Robot Nedir?

Sanal Robotlar, Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) teknolojisi içerisinde kullanılan bir yazılım aracıdır. RPA, bir işletmenin iş süreçlerini otomatikleştirmeyi hedefleyen bir teknolojidir. İçerisinde barındırdığı sanal robotlar, insanlar için zaman alan, tekrara dayalı ve hataya açık iş süreçlerini çok daha hızlı ve hataya kapalı bir şekilde tıpkı bir insan gibi yapabilmektedirler. RPA, sanal robotlar ve yapay zekâ destekli diğer birçok çözüm ile işletmeler için dijital dönüşümün en önemli araçlarından birisidir.

Robotik Süreç Otomasyonu, diğer birçok kurumsal soruna çözüm ürettiği gibi, günümüzde asgari ücret artışları nedeniyle maliyet sorunu yaşayan işletmeler için de alternatif bir çözüm sunar. Sanal robotların işletmelerin bu sorunları aşmasına nasıl katkı sağlayabileceğini ve yardımcı olabileceğini tartışmadan önce, asgari ücret artışlarının işletmeler için yaratabileceği olası sorunları incelemekte fayda var.

Asgari Ücret Artışlarının İşletmeler Üzerindeki Etkileri

Asgari ücret artışları, işletmelerin çalışanlarına ödeyeceği en az tutarı belirleyen bir yasal düzenlemedir. Bu durum, çalışanların maaşlarını ve yaşam koşullarını iyileştirebilirken, aynı zamanda işletmeler üzerindeki yükü de artırarak bazı olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu etkiler arasında:

 • Maliyetlerin artması:

  Asgari ücret artışları nedeniyle, işletmelerin çalışanlarının maaşlarını artırmaları gerekmektedir. Bu artış maliyeti artıracağından, işletmeler bir denge sağlamak adına ürünlerinin ya da hizmetlerinin fiyatlarını artırabilir veya kâr marjlarını düşürebilirler. Bu durum, fiyatların artmasından dolayı talep sayısında önemli bir düşüşe veya kâr marjının azaltılmasıyla işletmelerin uzun vadede daha az kâr etmesine neden olabilir.

 • İşten çıkartmanın artması:

  Yeni asgari ücret düzenlemesi nedeniyle bazı işletmelerin kâr etmesi zorlaşabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için işletmeler çalışan sayısını azaltılarak maliyet dengesi sağlanmaya çalışılır. Kurumlar bu türden bir strateji ile her ne kadar maliyeti kontrol altına alsalar da artan iş yükü nedeniyle başka problemler ile karşı karşıya geleceklerdir.

 • İş yükünün ve hata oranının artması:

  İşletmeler, asgari ücret artışı nedeniyle işe yeni bir eleman alma ihtiyaçlarını ertelemek veya tamamen vazgeçmek zorunda kalabilirler. Bu durum, halihazırda çalışan elemanların iş yükünü artırır ve uzun vadede bu çalışanlardan alınan verimin düşmesine ve yaptıkları işlerde hata oranının artmasına neden olacaktır.

 • Rekabet gücünün azalması:

  Asgari ücret artışının bir işletmenin rekabet gücünü nasıl etkileyebileceği, o işletmenin sektörüne, ürün ve hizmetlerine, müşteri profiline ve diğer birçok faktöre göre değişebilir. Özellikle küçük işletmeler pazarda yeni oldukları için bu tarz bir artıştan ciddi bir şekilde etkilenebilirler. Böylece pazarda diğer işletmelerin gerisine düşerek onlarla rekabet etmeleri zorlaşmaktadır.

Dijital Dönüşümün Önemi ve Robotik Süreç Otomasyonunun Yeri

Dijital dönüşüme odaklanan şirketler, yenilikçi teknolojileri kullanarak işletmelerinin kabiliyetlerini ve gelişimini artırırken, ileride karşılaşabilecekleri riskleri de en minimum düzeye indirirler. Diğer yandan, dijital dönüşüme gerekli yatırımı yapmayan şirketler ise herhangi bir sorunla karşılaştıklarında daha kırılgan olurlar ve kendi başlarına çözüm üretebilmekte zorlanabilirler. Bu nedenle işletmelerin dijital dönüşüm için gerekli yatırımları yapması ve çalışanlarının da bu süreçte desteklenmesi ve eğitilmesi çok önemlidir. Böylece işletmeler, bu süreçte başarılı olmalarının yanı sıra çalışanlarının da bu değişimden olumsuz etkilenmemesini sağlayacaktır.

Dijital dönüşüm süreci, Endüstri 4.0 olarak bilinen üretim ve iş süreçlerinin dijitalleştirilmesiyle başlamıştır. Endüstri 4.0, otomatikleştirilmiş üretim sistemleri ve dijital veri toplama teknolojileri kullanarak, üretim süreçlerinin verimliliğini arttırmayı hedefler. Endüstri 5.0, Endüstri 4.0’ın bir adım daha ileri gitmesi olarak düşünülebilir. Bu noktada, işletmeler üretim süreçlerinde yapay zekâ (AI) ve the Internet of things (IoT) teknolojilerini kullanarak, daha esnek ve verimli hale gelebilirler.

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) teknolojisi de, Endüstri 5.0’ın bir parçası olarak kabul edilebilir. RPA teknolojisi, işletmelerin iş süreçlerini otomatikleştirir ve yapay zekâ destekli diğer çözümlerle birleştirilerek, işletmelerin iş yükünü azaltıp verimliliğini ve esnekliğini arttırır. Bu sayede, işletmeler maliyetlerini düşürür ve hata oranını azaltarak daha fazla iş yükünü ele almalarına yardımcı olur. Sonuç olarak, işletmeler piyasadaki rakiplerine karşı daha rekabetçi bir hale gelebilirler.

Asgari Ücret Artışının Maliyet Sorunlarına Sanal Robotların Çözümü

Asgari ücret artışının işletmeler üzerinde yaratacağı en önemli sorun maliyet yükünün artmasıdır. Maliyeti artan işletmeler çözümü çalışanlarını işten çıkartmakta veya onların iş yükünü artırmakta bulabiliyorlar. RPA teknoloji sayesinde işletmeler, zaman alan, tekrara dayalı ve hataya açık süreçlerini sanal robotlara devrederek çalışanlarının zamanlarını daha verimli ve üretken geçirmelerini sağlayarak maliyet sorunun üstesinden gelebilirler. Böylece işletmeler çalışanları işten çıkartmadan sanal robotlarla uyum içinde çalışarak pazarda daha rekabetçi olurlar.

Sanal robotlar sadece iş yükünün önemli bir bölümünü üstlenmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerle anlık ve otomatik olarak da etkileşime geçerek onlara en iyi deneyimi sunar ve memnuniyetlerini artırır. Bu sayede sanal robotlar, işletmelerin mali yüklerini dengelemek için fiyat artırma veya kar marjı azaltma gibi uzun vadede getirilerini düşürecek stratejilere gerek kalmadan daha fazla müşteriye hizmet sunmalarını sağlar.

Sonuç olarak, asgari ücret artışı işletmeler için maliyet yükü oluştururken, RPA teknolojisi bu yükü azaltarak işletmelerin çalışanlarını işten çıkarmadan ve iş yükünü artırmadan maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur. Sanal robotlar, müşteri memnuniyetini artırarak işletmelerin daha fazla müşteriye ürünlerini ve hizmetlerini sunmalarını sağlar, böylece rakiplerinden her zaman birkaç adım önde olurlar.

Ücretsiz Demo İçin Bize Ulaşın

Dijital dönüşümünüzü birlikte başlatalım

Çoğu işletmeler, dijital dönüşümünü hızlandırarak, varolan kadrolarını robot çalışanlarla destekleyerek bu durumla savaşmaya çalışıyor.

Biz de, karar verdik, kendi şirketinizde bunu nasıl uygulayabileceğiniz konusunda ücretsiz danışmanlık vereceğiz. info@onezeroi.com adresine mail atarsanız, hemen bir Zoom görüşmesi ayarlayabiliriz. 🤗