RPA Sayesinde Rekabette Nasıl Öne Geçebilirsiniz? - Voodoo RPA

by onezero
3 sene ago
567 Views

Artık bütün büyük şirketler dijital yeni dünyaya ayak uydurmazlarsa rekabetin gerisinde kalacaklarının farkında. Bundan dolayı birçok teknolojiyi değerlendirip bünyelerinde uygulamaya başladılar bile. Robotik süreç otomasyonu da bu teknolojilerden biri. Uygulamaya alındıktan hemen sonra hızlı bir şekilde faydalarını göstermesinden dolayı çoğunlukla kısa vadede getirisi olan bir teknoloji olarak algılanmasına rağmen aslında potansiyeli bundan çok daha fazla. Çok iyi yaptığı bir iş olsa da, var olan süreçlerinizi hızlandırıp maliyetleri düşürmekten öte, iyi kullanıldığında stratejik bir silah olabilecek bir yapısı vardır.

RPA Uygulamalarının İlk Aşamaları

 

Başlangıç aşamasında, özellikle rakipleriniz de çeşitli dijital teknolojiler kullanıyorsa, elle tutulur faydalarını görebilmenize rağmen RPA kullanmaya başlamış olmanızın rekabette dengeleri sarsacak bir etkisi olmayacaktır.  Yine de başlangıç aşaması önemli bir adımdır.

Bu aşamada Voodoo RPA ekibi olarak önerdiğimiz yaklaşım, büyük düşünüp küçük başlamak olacaktır. Eğer daha önce RPA uygulamadıysanız hem şirketinizin konsepte alışması ve uyum sağlaması için hem de teknolojiyi en iyi nasıl kullanabileceğinizin analizini yapabilmeniz için kısa vadede sonuç alabileceğiniz süreç veya departmanlardan başlamanız sizin için en iyisi olacaktır.

Halihazırda manuel olarak gerçekleştirdiğiniz süreçleri bir RPA uzmanı danışmanlığında robotlara yaptırarak süreçlerinizdeki sorun çıkaran dar boğazları analiz etme ve yeniden düzenleme imkanınız olacaktır. Bu da zamanla şirket kültürünüze ve teknik altyapınıza uygun süreçler geliştirmenize imkan verecektir.

Kendinize ait doğru süreci bulmak

 

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, işleyen bir sistem varsa alıp aynen uygulamak yeterli diyenlerdenseniz eğer, vasat bir sonuç ile mükemmel bir sonuç arasındaki farklı anlayabilecek bir iş analizi sisteminiz olduğunu umarız. Rakibinizde işe yarayan bir sürecin sizde de işe yarayacağının garantisi yok. Bunun şirket kültüründen, süreçlerin karmaşıklığına, teknik altyapınızdan elemanlarınızın uzmanlık seviyesine kadar onlarca sebebi olabilir. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, her şirketin de ayrı bir süreç işleyişi vardır.

Önemli olan halihazırdaki süreçlerinizin doğru tespiti ve hedeflerinize uygun bir şekilde RPA desteğiyle yeniden süreçlendirilmesidir. Bunu gerçekleştirebilmek için doğru uzmanlar ile çalışmak büyük önem arz eder. Bu aşamada sadece kod bilen teknik elemanlar değil, sizin süreçlerinizi doğru analiz edip, RPA teknolojisinin potansiyelini bilen ve ve sizin süreçleriniz üzerinde bu teknolojiyi en iyi nasıl uygulayabileceğine hakim bir süreç yöneticiniz olması gerekir.

 

RPA kullanımınızı üst seviyelere çıkarın

Bu süreç yöneticisinin işi tabi ki RPA uygulamaya geçtiğinde bitmeyecektir. Sonuçları analiz edip, daha iyi nasıl yapabiliriz sorusunun cevaplarını araması gereklidir. Kendi “Best practice”lerinizi yani şirketinize uygun yeni stratejik süreçleri geliştirmesi gerekecektir.

Voodoo RPA bu aşamada yapay zeka, makine öğrenmesi gibi ek özellikleri ve ayrıca esnek ve uyumlu altyapısıyla her şirketin ihtiyacına cevap olabilecek durumda.

Bu güçlü ve esnek aracı kullanmakta ne kadar ustalaşırsanız sizin için o kadar büyük katma değer sağlayacaktır.

Sizi özel yapan şeyi rakibinizden daha iyi yapın

Buraya kadar RPA teknolojisinin potansiyeli ve şirketinize getirebileceğiniz akıllı çözümler hakkında konuştuk. Fakat bunun yanında sıkıcı ve tekrarlanan işleri robotlara devredince strateji ve yaratıcılık gerektiren önemli işlerle uğraşmaya zamanı kalan çalışanlarınızı ve daha sağlıklı ve hızlı raporları aldıkça daha doğru kararlar almaya başlayan yöneticilerinizi de belirtmek gerek.

Her şirketi rakiplerinden ayıran spesifik bir güçlü yönü vardır. Robotik süreç otomasyonu bu güçlü yönü daha da güçlendirmek için size imkan ve zaman verir. Örneğin satış sonrası servis hizmetinde iyi olduğunuz için müşteriler tarafından daha çok tercih ediliyorsanız, bu özelliğinizi RPA ile daha efektif hale getirerek rakipleriniz karşısında güçlü konumdan yenilmez konuma gelmeniz kaçınılmaz olacaktır.