Neden Yerli Yazılım Kullanmalısınız? - Voodoo RPA

by Gul Yuksel
3 sene ago
684 Views

Yerli domates gibisi yok doğrudur ama yerli yazılımın ne üstünlüğü varmış dediğinizi duyar gibiyiz. Bildiğiniz gibi bütün dünya teknolojik gelişimde yarışıyor ve bu yarışı kazanan ülke olmak bir anlamda da dünyayı yönetebilmek anlamına gelecek. Ülkece gurur duyduğumuz tarımda bile, eğer teknoloji yarışında geride kalırsak, yapay zeka ile yönetilen drone’ların çalıştığı tarlalarda üretilen ürünlerin kalitesi ve fiyatıyla yarışamadığımız günler gelecek.

Voodoo RPA olarak, bu teknoloji yarışında üzerimize düşeni yapıyor ve robotik süreç otomasyonu alanında yerli ve milli yazılımımız ile hizmet veriyoruz.

Eğri oturup doğru konuşalım, her şirket temelde kâr elde etmek için kurulur. Bundan dolayı “Yerli yabancı fark etmez, hangisi bana daha faydalı olacaksa onu seçerim.” diyor olmanız da gayet normal. Biz de tam da bu sebeple sizler için yerli yazılım kullanmanın avantajlarını birkaç maddede derledik.

1.      Sizin şirketinize özgü çözümler

Organizasyonlar birbirine benzer. Fakat hiçbiri tıpatıp aynı değildir. Söz konusu global yazılımlar olunca da geliştiriciler ve uygulayıcıların her ne kadar yetenekli olsalar da sizin spesifik durumunuza uygun ürünler üretmeleri daha zordur. Bir giysiyi dünyaca ünlü bir markadan da alsanız, sizin vücut yapınıza en uygun, en şık kıyafeti işinin ehli bir terzi her zaman daha iyi yapacaktır.

2.      Müşterinizi daha iyi anlayan bir ekip

Yerli müşterileri en iyi yerli çalışanlar anlar. Yerli yazılımcılar muhtemelen başka bir projede sizin müşteriyle yaşadığınız özel durumları yaşayan başka bir firmayla çalıştılar.

Birçok global yazılım şirketi Türkiye’de büro açarak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Fakat bir yazılımı müşterilerinize uygun tasarlamak ile halihazırda var olan global yazılımı müşterilerinize uyarlanmış şekilde kullanmak arasında her zaman fark vardır.

3.      Ulaşılabilirlik

Hiç teknik destek için Hindistan’a uzaktan bağlanmak zorunda kaldınız mı? Sizin sisteminizi yeterince iyi tanımayan, dilinizi anlamayan, sık sorulan sorular dışında bir şey sorduğunuzda afallayan bir destek ekibiyle çalışmak oldukça güç.

Yerli ekiplerin böyle dertleri yoktur. Tam olarak sorununuzu çabucak anlayıp ona uygun çözüm üretebilirler. Hatta bazen sizi yerinizde ziyaret ederek donanımdan kaynaklı yazılım problemlerini de tespit etme imkanları olur.

4.      Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı

Günün sonunda, kendi ülkenizdeki ürünleri tercih etmeniz kendi çıkarınızadır. Paranın müşterinin olduğu lokasyonda kalması bir anlamda müşterinizin satın alma gücünü korumanız demektir. Yazılım gibi dünyaya yön verecek önemli sektörlerde dışa bağımlılığımızın azalması da ancak yerli yazılım şirketlerimize yatırım yapılması ile mümkün olabilir.

5.      Yerel yasalar

Yurt dışındaki yazılım firmalarının uymak zorunda olduğu yasalar bazen bizimkinden farklı olabiliyor. Örneğin kişisel verilerin korunması kanununda Türkiye kanunlarının diğer GDPR ülkelerinden daha sıkı olduğunu biliyor muydunuz? Diğer birçok ülkede, müşterilerinize bir defaya mahsus olarak “bizden reklam e-postası/sms’i almak ister misiniz?” diye sormanız yasalken, Türkiye’de bir müşteriye SMS ya da e-mail gönderebilmeniz için websitenizde bir yerde kabul ediyorum’a tıklayarak rıza vermesi gerekiyor. Yani ilk talebin müşterinin kendinden gelmesi gerekiyor.

Kendinizi hiç tahmin bile etmediğiniz bir konuda yasaları çiğnerken bulmamanız için yerel yasaları çok iyi bilen ve ona uygun yazılım geliştiren şirketlerle çalışmanız her zaman sizin için daha iyi olacaktır.

6.      Fiyat

Kabul edin, yazının başından beri bu maddenin gelmesini bekliyordunuz. Yerli yazılımların, global rakiplerinden daha uygun fiyatta olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ucuz ürün alacak kadar zengin değilim diyenler bile, aynı ürünü, hatta daha iyisini, daha uygun fiyata yerli bir şirkette bulabileceklerini çok iyi bilirler.