Hukukçuların Gizli Silahı RPA - Voodoo RPA

by Gul Yuksel
2 sene ago
581 Views

Bürokrasinin bütün incelikleriyle aktif olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Dosyalar dolusu kağıtlar ve yazışmalar arasında rutin ve sıkıcı işlerde kaybolmaktansa bu işi robotlara verebilirsiniz. Böylece ekibinizi avukat olmalarındaki asıl sebebi icra etmelerini sağlayabilir, mesleklerinden keyif alacakları bir ortam oluşturabilirsiniz.

Kurallara bağlı ve tekrar eden işlerin en yoğun olduğu sektörlerden biri olan hukuk sektörü robotik süreç otomasyonu için ideal süreçlere sahiptir. Bu yazımızda hukuk firmaları için robotlara devredilebilecek birkaç örnek süreç derledik.

Şirketlerin hukuk departmanları için yapılabilecekler kendine ait bir blog yazısını hak eden apayrı bir konu olduğundan ona daha sonra değineceğiz.

Hukuki Risk Analizi

Müvekkil şirketlerin ya da müvekkil şirketlerin devralmak istediği şirket veya gayrimenkullerin her açıdan hukuksal denetimden geçilerek potansiyel risklerin ortaya çıkarılması için birçok fiziki ya da dijital belgenin elde edilmesi ve incelenmesi gerekmektedir.

Due diligence değerlendirmesi yapılırken saatlerce sürme potansiyeli olan kayıtları araştırma işini dakikalar belki de saniyeler içinde tamamlayabilecek bir robot elbette işinizi kat be kat kolaylaştıracaktır.

VooDoo RPA içerisinde bulunan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi ile PDF ve fotoğraflardan da yazıları okuyabilir, araştırmanızı bir adım daha kolaylaştırabilirsiniz.

Mevzuat değişikliğini otomatik takip edilmesi;

Mevzuatların yayınlandığı devlete ait web sitelerini bırakın robotlarınız takip etsin, güncellemeleri elinizdeki işlerle karşılaştırsın ve potansiyel çakışmaları size haber versin.

Ekip verimliliği ve Faturalandırılabilir zaman

Genelde hukuk büroları hizmetlerini saat üzerinden faturalandırır. Bu da ekibinizin omuzlarındaki yükün yoğunluğunu planlamanızı ve sürecinizdeki dar boğazları bilmenizi gerektirir. Yeni taleplerin ekibinizdeki doğru kişiye yönlendirilmesini, elemanlarınızın performanslarının ölçülmesi ve raporlanmasını robotlara yaptırabileceğiniz gibi, aynı zamanda avukatlarınıza robot asistanlar tahsis ederek bürokratik işlerini kolaylaştırabilir ve insan müdahalesi gerektiren daha kompleks işlere yoğunlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Menfaat Çatışmalarının tespiti ve teyidi

Veri tabanınızdaki bütün belgeleri birkaç dakika içinde tarayarak müvekkil adayınıza hizmet verirken menfaat çatışması olup olmadığını öğrenebilir, müvekkil adayınız ile çalışıp çalışmayacağınızın kararını ona göre verebilirsiniz.

Chatbot Avukat

Chatbotlar pazarlama amacıyla ürün tanıtımında kullanılıyor da basit düzeyde hukuki danışmanlık için neden kullanılmasın? E-mailinize veya websitenize gelen en sık sorulan en basit soruların cevaplarını chatbotlar ile robotlarımız verebilir, konu zorlaştıkça gerçek kişilere yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Kendinize Özgü Süreçler

Herkesin kullandığı programlar yerine, kendi sürecinizi yaratarak iş akışınızı şirketinize göre şekillendirebilir, işlerinizi daha hızlı daha güvenilir, daha az hata ile bitirebilirsiniz.

 

RPA kullanım alanları hayallerinizle sınırlıdır ve sizin uzmanlaştığınız konuya ya da şirketinizin yapısına göre şekil alabilir. Nasıl kullanacağınıza karar verirseniz verin, birim zamanda hallettiğiniz iş miktarı çoğalacağı için maliyetleriniz daha düşük olacak ve rekabette avantajlı duruma geçeceksiniz.